Домашен сапун за начинаещи – рецепта
100% кокосов сапун за начинаещи сапунджии
Много хора искат да си направят домашен сапун, но се притесняват най-вече то работата със сода каустик. В тази рецепта ще се постарая да ти обясня най-важните и основни правила и ще видиш, че правенето на домашен сапун е не само лесно, но и забавно, дори пристрастяващо :). Подготвила съм за теб Домашен сапун – рецепта на 100% кокосов домашен сапун по т. н. „студен метод“ (англ. Cold Process).
Какво ти е нужно за около 1,1 кг готов сапун?
Кокосово масло – 750 гр.
Вода (за предпочитание дестилирана) – 300 гр.
Сода каустик на люспи или гранули (НЕ течна!) – 124 гр. (ако желаеш да си направиш сапун за пране/петна, използвай 137 гр. сода каустик).
Освен това ще имаш нужда от:
– дълбока тенджера от НЕРЪЖДАЕМА СТОМАНА или емайлирана тенджера. НЕ използвай алумниева, незалепваща или поцинкована тенджера! Содата каустик ще я повреди.
–
бъркалка (метличка за яйца) от неръждаема стомана или пасатор
–
термометър за течности/готвене с диапазон включващ от 27°С до 100°С
– стъклена или пластмасова кана, устойчива на високи температури
–
форма/
калъп за изливане на готовия сапун (силиконова форма или кутия, облицована с хартия за печене и др.)
– одеяло или голяма кърпа
– голяма дървена или пластмасова или от неръждаема стомана лъжица
– престилка
– чифт гумени/
латексови ръкавици
–
предпазни очила/маска за лице
– оцет и парцал (или памук)
Преди да започнеш Домашен сапун за начинаещи – рецепта
Приготвянето на домашен сапун по студен метод може да се сравни с готвенето.
Ако следваш внимателно и точно рецептата, ще получиш желания продукт. При правенето на домашен сапун в сравнение с готвенето е от особено значение да спазиш точната дозировка на съставките. Основната причина за това е, че правенето на домашен сапун е химична реакция между киселинна основа (мазнина) и алкална основа (сода каустик). Тази реакция се получава от молекула до молекула, затова точното количество мазнина и сода каустик е от особено значение да не останат никакви съставки в суров вид, които не са реагирали. Иначе в най-лошия случай ще се получи силно алкален сапун или в най-добрия – много мазен в зависимост коя част не е достатъчна – киселинната или алкалната. Не използвай неподходящо оборудване!
ВНИМАНИЕ!
Приготвянето на домашен сапун по студения метод изисква използването на сода каустик. Тя е силно алакално, разяждащо вещество, с което е нужно да се борави много внимателно. Внимавай да не я разлееш или разпръскаш! Използвай гумени предпазни ръкавици и очила, дрехи с дълъг ръкав, не допускай деца или животни до работното място! Содата каустик може да причини сериозни изгаряния. Не е нужно да се плашиш от нея, а просто винаги бъди бдителен/а и внимателен/а! В ежедневието си ние всички се срещаме с предмети, които могат да ни наранят или изгорят, ако не внимаваме. Дори и чайник с гореща вода за приготвянето на чай може да ни причини сериозно изгаряне, ако боравим невнимателно с него. Просто се увери, че си предприел/а адекватните мерки при работа със содата каустик и всичко ще е наред.
Начин на приготвяне на домашен сапун
1. Подготви си
формата/
калъпа за изливане на готовия сапун (ако е нужно, облепи го с гланцирана хартия или такава за печене, за силиконовите не е нужно – сапунът се вади лесно)
2. Налей в термоустойчивата кана точно 300 гр. студена вода. Ако се съмняваш в качеството на водопроводната вода, можеш да използваш дестилирана или филтрирана вода, която не съдържа минерали или соли.
3. Сложи си
ръкавиците и предпазните
очила, евент. маската за лице и бавно изсипвай содата каустик в съда с водата, разбърквайки бавно, докато не се разтвори напълно.
Винаги изсипвай содата каустик във водата, а НЕ обратното!
ВНИМАНИЕ!
Смесвайки содата каустик с водата се получава химична реакция, при която температурата достига до 100°С и се отделят отровни изпарения. Не се надвесвай над съда с разтвора на сода каустик, не вдишвай изпаренията! Осигури добро проветрение на помещението, в което работиш! След разтварянето на содата каустик във водата, излез от помещението за 1-2 минути, докато течността не стане прозрачна и изчезнат отровните изпарения.
Можеш да потопиш съда с разтвора на сода каустик в друг съд с вода до нивото на разтвора. Това ще помогне за по-бързото му охлаждане. Внимавай да не се влее вода от другия съд в този с разтвора на сода каустик!
След като се върнеш в помещението, провери дали не са останали неразтворени частици от содата каустик на дъното. Ако е нужно, разбъркай бавно, докато се разтворят и остави разтвора настрана да изстива. Следи температурата на разтвора с термометъра. През това време можеш да изплакнеш лъжицата, с която си бъркал/а разтвора на течаща вода и да я оставиш настрани за допълнително измиване. Не я оставяй директно на повърхностите (работния плот) неизплакната, тъй като може да го повреди.
4. Изсипи
кокосовото масло в дълбоката тенджера. По-големите парчета можеш да нарежеш на по-дребни и нагрей на слаб огън, докато се разтопи. Премахни от огъня, дори и да останат малки неразтопени парченца. Затопленото масло ще ги доразтопи.
5. След като всички съставки достигнат температура от 32°С до 35°С (използвай
термометър за течности), време е да се смеси разтвора със сода каустик с маслата. Вземи
бъркалката (метличката) в едната ръка и разбърквайки бавно маслата вливай постепенно разтвора на сода каустик. Разбърквай непрекъснато. След като излееш разтвора на сода каустик, отложи каната на страна за миене. Продължавай да бъркаш. Нужно е да се бърка енергично без вкарването на въздушни балончета или пръскането на сместа.
На този етап сместа е все още много алкална. За да си успешен/а в изработването на домашен сапун, бъркането е много важно. Трябва да бъркаш енергично и постоянно, докато сместа не започне да се сгъстява и да преминава в „следа” – приблизително консистенцията на гъст сос. „Следа” (англ. “trace”) означава, че когато капнеш капка от сместа от бъркалката, тя оставя „следа” преди да се смеси с останалата смес. Бъркането може да продължи то 5 до 50 минути. Няма точни правила.
При бъркането обирай и сместа, останала по стените на тенджерата и я вмесвай в основната. Вместо бъркане на ръка можеш да използваш
пасатор, но този вариант не е препоръчителен за начинаещи сапунджии. Ако все пак решиш, постарай се да ползваш достатъчно дълбока тенджера, в която да се потопи добре пасатора и да предотвратиш разливането на сместа. В този случай бъркането ще отнеме от 1 до 5 мин. в зависимост от мощността на пасатора. Препоръчвам ти пасатора, който ще ползваш да е с метален, а не пластмасов накрайник.
Излей следата в приготвения
калъп (
форма). Ако ти се случи да капнеш или пръснеш от „следата” на работния плот или преди това от разтвора със сода каустик, използвай за изчистване навлажнен парцал или памук с оцет за да не повредиш повърхността. Затвори/покрий с найлон/фолио за храна (НЕ алуминиево!) или капак калъпа внимателно. Загъни (изолирай) кутията в одеялото/кърпата и остави сапуна за 24 часа на стайна температура и не се изкушавай да надничаш! Запазването на топлината на сапуна му помага да премине през т. н. „гелова фаза” за да се получи най-добрият сапун.
6. След 24 часа отвори
формата. Използвай отново
ръкавици, тъй като сапунът е все още силно алкален. Сапунът би трябвало да се е втвърдил и да е готов за рязане. Извади внимателно сапуна от
формата/
калъпа. Не се притеснявай, ако на повърхността е побелял или има малки капчици течност по него. Това ще изчезне.
Измери с линийка парчетата, които желаеш да нарежеш. Нарежи с нож на по-малки парчета, напр. по около 100 гр. излизат 10 бр. За точно и лесно изрязани парчета от
калъп можеш да ползваш
резач за сапун и
дървен резач за сапун. За по-меките сапуни препоръчвам
струнов резач за сапун. Можеш да разнообразиш и с
вълнообразен такъв.
Съхранявай готовите сапуни на топло място (стайна температура), върху хартия за печене. Обръщай ги през няколко дена, докато не „узреят” поне 3-4 седмици. След не по малко от 3 седмици ще са готови за употреба. След 3 седмици измери рН-то с
лакмусова лентичка. Ако е паднало на неутралното рН 7, сапунът е готов за употреба.
Честито! Ти измайстори своя пръв домашен сапун!
Искаш ли да си оцветиш сапуна? Това
ВИДЕО нагледно показва как да ползваш различните видове оцветители за сапуни, кои са водоразтворими и кои- маслоразтворими и друга полезна информация.
Струва ли ти се прекалено сложно? Нямаш ли търпение да чакаш 1 месец, докато сапунът стане готов за употреба?
Тогава виж как се прави
Сапун от сапунена база – много е лесно, дори е подходящо занимание и за деца. С нашите безсулфатни
сапунени бази ще можеш да направиш много красиви и ароматни сапуни, които ще са готови веднага за употреба.
Ако имаш допълнителни въпроси, не се притеснявай да се свържеш с мен!
До сапунене,
Меги
Отказ от отговорност: Всякакви препоръки и съвети, тук изложени или подадени чрез сайта на Домашен сапун и козметика (www.domashensapun.com) или под друг вид
комуникация, не заместват лекарско лице. Моля, консултирайте се предварително с лекар преди да пристъпите към производството на домашен сапун и козметика! Домашен сапун и козметика (www.domashensapun.com) не носи отговорност за вреди, причинени от неправилното ползване или приготвяне на продукти, свързани по всякакъв начин с Домашен сапун и козметика (www.domashensapun.com).
Преди да започнете с приготвянето на домашна козметика, моля, консултирайте се с личния си лекар или дерматолог, особено ако взимате предписани медикаменти.
www.domashensapun.com не носи отговорност за нито един човек, спънките, загубите или вредите, причинени или смятани за причинени директно или индиректно, като резултат от прилагането, интерпретацията и използването на материалите споделени от Домашен сапун и козметика (www.domashensapun.com).